Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krmný hmyz

30. 4. 2011

Chov krmného hmyzu                                                                                                    autor: Pavel P.

 

Chov krmného hmyzu není nějak náročný. Osobně chovám tři druhy a to:

Sarančata Stěhovavé,Pustiné

Cvrčky Domácí, Banánoví

Švábi Shelfordella Tartara

 

Sarančata jsou moji nejoblíbenějším krmným hmyzem, jelikož se dobře chovají ,jsou v celku lehcí na množení já měl na začátku asi 20kus a na začátku zimy něco kolem tisíce.

                Chovám je tak že mám velkou voliéru 70x70x150cm šxhxv ,která je s mušího pletiva tu mám osazenou úspornou žárovkou 18w a bodovkou 25w.Tato voliéra slouží  něco jako dorostová mám v ní všechny velikosti a beru zní jen dospělce na páření. U sarančat je dobré že můžou být po hromadě, protože nehrozí kanibalizmus. Krmení ve voliéře probíhá dírou ve strobě voliéry a jako potravu podávám jen čerstvou trávu nejlepší je taková drnovitá vysoká jednou měsíčně podám hlávkový salát nebo zelí nesmí chybět miska s ovesnými vločkami. Nikdy nerosím jelikož potrava je denně čerstvá tudíž voda není za potřebí.

                Potom mám se staré bedny udělaný tera 30x40x70cm šxhxv opatřenou 35w bodovou žárovkou pár děr na větrání a zde dávám jen pohlavně zralé dospělce, kteří dostávají denně trávu a ovesné vločky a jednou za týden nějaký ten salát. Mají k disposici velké množství větví na šplhání. Jelikož je tato bedna docela uzavřena s minimem větrání tak se díky bodové žárovce teplota pochybuje mezi 32-40 stupňů celsia. A tím dochází k pravidelnému páření v tomto tera mám věčnou dvě  misky s 15centymetrovou vrstvou substrátu používám speciální hlínu na semena bez hnojiv dá se koupit v každém květinářství.Misky pravidelně po deseti dnech měním důležité je substrát často rosit.Nakladené ovo dám na vyhřívané podložky a do čtrnácti dnů se začnou líhnout malé sarančata ty po několika hodinách přendám do veliké voliéry a pořád dokola.

 

Cvrčci ty chovám v plastové bedně kterou jsem koupil v nějakém super market je vysoká 40cm dlouhá 100cm a široká 40cm Do víka  jsem udělal díru velkou asi přes třičtvrtě víka a tu jsem zaslepil muším pletivem,ale pozor pletivo musí být z kovového drátu ,jelikož by ho mohli cvrčky prokousat.A únik cvrčku je docela sranda.Do bedny dám zásobníky na vajíčka na dno pokládám ubrouskový papír z důvodu trusu který rychleji vysychá a tím pádem neplesniví. Kartony od váček mám naskládané do třčtvrtě bedny a mám je dané vedle sebe né na sobě tím pádem trus padá hned na ubrouskový papír. Zbytek bedny tvoří jako krmení napájení a miska s hlínou na kladení teplotu. Jako potrava slouží hlávkový salát okurka a v misce mají ovesné vločky se kukuřičným šrotem kousky tvrdého chleba. Udržují něco kolem 28stupňů celsia. Misky s nakladenýma vajíčkamy dám opět na topné podložky a po několik dnu už se to jen hýbe malým cvrčkamy. Ty potom předám do malého plastového boxu.U cvrčků je v celku velká kanibalizace takže stádia musíme chovat odděleně což zabírá dost místa tudiž tyto cvrčky chovám jen na svoje zkrmení pro Felzumu a Anolise.

 

Chov švábu jsem se dostal náhodou není to nijak náročné asi pře rokem a půl jsem koupil na burze kelímek švábu.Doma jsem vzal starý kýbl do víka udělal díru do ní jsem dal pletivo. Naskládal jsem opět karton s vajec a dal do ní kelímek ze švábamy nasypal šrot dal starý chléb trochu zelí a od té doby má pořád velký přísun švábu nějak extra jim ani nevěnuji pozornost jednou týdně jim hodím nějakou tu dobrotu a oni se pořád množí.